Daniel Pielucha

Urodzony w 1959 roku w Wieluniu. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1985 roku na Wydziale Grafiki w Katowicach uzyskał dyplom. Rodzaj uprawianego przez artystę malarstwa sztalugowego jest nazywany „NADREALIZMEM POLSKIM”. Malarz w swych dziełach, wzorem
wielkich poprzedników szuka cech świadczących o odrębności naszej kultury. Z wielkim szacunkiem dla warsztatu i historii malarstwa polskiego podkreśla jej wyjątkowy charakter. Inspiracje znajduje w odchodzącym pejzażu naszej prowincji, w związku z czym chętnie uczestniczy w najważniejszych plenerach sztuki figuratywnej. Ludowość wsi polskiej, wierzenia i obyczaje to sceneria wizji malarskich, w których autor wyraża swój stosunek do współczesnego świata i egzystencji drugiego człowieka.

Twórczość swoją malarz prezentował na wystawach indywidualnych w Katowicach, Oświęcimiu, Częstochowie, Głogówku, Szczyrku, Warszawie, Sieradzu, Gnieźnie, Zielonej Górze, Gorlicach oraz Iławie. Reprezentował polską sztukę na zbiorowych wystawach w Berlinie, Sztokholmie, Nowym Jorku i Meksyku.

Daniel Pielucha - zdjęcie profilowe

Prace dostępne w galerii